Jak nie stracić rozumu przy zakupie ukulele

ukulele

Ukulele to mały instrument o świetnym brzmieniu i dlatego jest tak popularny. Te małe instrumenty są obecnie dostępne w ogromnej liczbie modeli, rozmiarów i wzorów i łatwo można się w nich zgubić. Dlatego przygotowaliśmy mały przewodnik, który pomoże Ci opanować podstawowe warunki i cechy każdego modelu.

Dlaczego zdecydowałem się kupić ukulele i co chcę na nim zagrać?

Istnieje kilka powodów, aby kupić ukulele - to lekki, mały, łatwy do przenoszenia i bardzo muzykalny instrument. I fajnie wygląda.

Ale czy myślałeś już o tym, w jakim celu chcesz grać na ukulele? Możesz użyć tego instrumentu w zespole, możesz też grać w domu dla siebie, a być może chcesz zostać członkiem orkiestry ukulele i wystąpić w roli basisty, co wtedy? Wybierając odpowiedni instrument, zastanowimy się nad różnymi scenariuszami, a postaramy się jak najlepiej go dopasować. W przypadku ukulele masz do wyboru 5 typów, które różnią się nie tylko rozmiarem, ale również strojeniem.

Ukulele sopranowe - najbardziej uniwersalny rodzaj ukulele, który szczyci się niesamowitą kompaktowością dzięki najmniejszej obudowie. Zazwyczaj ma od 12-15 progów i strój GCEA.

Ukulele koncertowe - ten typ jest nieco większy, co daje mu większą głośność i mocniejszy dźwięk. Zwykle ma 15-20 progów i strojenie GCEA. Koncertowe ukulele jest jednym z najpopularniejszych modeli.

Ukulele tenorowe - znowu trochę większy korpus i jeszcze mocniejszy dźwięk, który jest bogaty w częstotliwości basowe. Zazwyczaj ma ponad 15 progów oraz strojenie GCEA.

Ukulele barytonowe - ukulele z dużym korpusem, które wyróżnia się bogatym i mocnym brzmieniem. Zwykle ma ponad 19 progów oraz strojenie DGBE. Możesz tutaj oczekiwać większej skali dźwięków.

Ukulele basowe - Instrument ten może pochwalić się największym korpusem, ale nadal jest bardzo wszechstronny i wygodny w podróży w porównaniu do innych instrumentów strunowych. Możesz spodziewać się bardzo głębokiego, basowego brzmienia, które perfekcyjnie podkreśli akordową grę na modelu koncertowym lub tenorowym. Ukulele ma ponad 19 progów. Ukulele basowe są strojone do EADG.

scooter-2

Na co uważać przy wyborze instrumentu?

Oprócz rozmiaru istnieje jeszcze jeden czynnik, który może znacznie wpłynąć na brzmienie instrumentu - materiał i proces produkcji. Instrumenty z masywną płytą przednią przenoszą wibracje ze strun znacznie lepiej niż instrumenty z klejoną, kompozytową płytą przednią. Z reguły jednak takie instrumenty są droższe, więc prawdopodobnie będziesz musiał wybrać między przystępną ceną a wspaniałym brzmieniem. Ale możesz być jednak pewien, że bez względu na to, który instrument wybierzesz, na pewno będziesz miał radość z grania.

Potrzeba trochę iskry

Ukulele jest raczej cichym instrumentem akustycznym, więc dlaczego nie podłączyć go do odpowiedniego wzmacniacza i nie zwiększyć jego głośności? Oczywiście, ta opcja istnieje, tylko pamiętaj, aby kupić elektroakustyczne ukulele. Zaletą takiego instrumentu jest często wbudowany tuner, który pomaga w jego strojeniu.

Czy istnieje rodzaj ukulele, który jest najlepszy dla początkujących?

Jeśli nadal nie wiesz, co wybrać, ale szukasz wszechstronnego instrumentu, który jest absolutnym klasykiem wśród ukulele, zdobądź ukulele koncertowe. Taki instrument jest mały, kompaktowy, wygodny i wszechstronny tonalnie. Ostatnią rzeczą, której Ci brakuje, naszyjnik z kwiatowy i hawajska koszula.

scooter-2

Czy samo ukulele będzie wystarczające, czy też potrzebuję czegoś jeszcze?

Będzie, ale istnieje ryzyko, że może się zamoczyć lub zabrudzić po drodze. Możesz w dzikim natchnieniu zerwać strunę lub po prostu poczujesz się niekomfortowo grając w pozycji stojącej. Wiesz do czego zmierzamy - zawsze dobrze jest mieć pokrowiec, który chroni instrument i ułatwia transport. Następnie zdecydowanie będziesz potrzebował zapasowego zestawu strun, klipsowego stroika i paska. Nie zapomnij o kablu do instrumentu elektroakustycznego - bez niego nie będzie działać.

© 2004-2020 Muziker | Jak nie stracić rozumu przy zakupie ukulele
Logo muziker
Nie przegap najlepszych promocji. Aktywuj powiadomienia.
Włączyć