Jak znaleźć swoją drogę przy zakupie gitary elektrycznej?

hero_electric.jpg

Straty, TL, LP, V, SG, Superstraty, semiakustyczne, Jazzmastery, Jaguary i inne bestie. Gitary elektryczne występują w wielu kształtach i kolorach, z wieloma rodzajami drewna, przetworników, mostków i innych części wyposażenia. Dlatego łatwo się pogubić, kupując gitarę po raz pierwszy. Spokojnie, pomożemy ci wybrać odpowiedni instrument - najpierw musimy dowiedzieć się, jaki instrument jest odpowiedni dla ciebie.


Jak wybrać, kiedy nie wiem, jaki rodzaj muzyki chcę grać na mojej gitarze?

Tutaj polecamy gitarę elektryczną lub elektroakustyczną, ponieważ oba warianty oferują najszerszy zakres opcji dźwiękowych. Nikt nie powiedział, że nie można grać delikatnym tonem na gitarze elektrycznej lub rockowej solówki na gitarze elektroakustycznej. Kreatywność nie zna granic.


Jakie cechy gitar elektrycznych wpływają na ogólny dźwięk?

Być może teraz wiesz, jaki model gitary jest dla ciebie, ale zanim poświęcisz się zakupowi, rozważ poszczególne części gitary elektrycznej.  Być może znajdziesz coś, co Cię zainspiruje lub wskaże ci właściwy kierunek. Każdy model gitary jest wykonany w kilku konfiguracjach. Pozwala to łączyć estetykę z dźwiękiem, który będzie harmonizował z tobą od samego początku.

yamaha_3.jpg

Drewno

Korpusy i szyjki gitar elektrycznych są zwykle wykonywane z tak zwanych "gatunków brzmiących". Takie rodzaje drewna mogą "słuchać" twojej gry, a następnie przekazywać dźwięk na różne sposoby. Każde drewno przenosi wibracje dźwięku w inny sposób, co wpływa na ostateczne brzmienie instrumentu. Jakie są cechy różnych gatunków drewna?


Przystawki

Śrubki i błyszcząca metalowa lub plastikowa płytka - jeśli widzisz tę część gitary, to patrzysz na przetworniki. Te małe części gitary elektrycznej mają największy wpływ na ogólny dźwięk instrumentu, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy wyborze. Na szczęście istnieją tylko trzy główne opcje do wyboru.


Konstrukcja

Jak konstrukcja wpływa na ogólny dźwięk gitary. Odwróć gitarę i sprawdź, w jaki sposób połączono korpus i gryf. Co widzisz?

Konstrukcja skręcana pozwala na łatwą obsługę, jest wygodna, ale traci część wibracji podczas gry, a utrata wibracji prowadzi do krótszego sustainu. Jeśli wybierzesz klejony gryf, uzyskasz wyjątkowo długi sustain, ale w razie uszkodzenia będzie trudniej go naprawić.

Podobnie jest z konstrukcją Set-through neck, gdzie gryf stanowi główną część korpusu gitary. Jak się dobrze domyślasz rezonans i sustain będą bardzo bogate. Jednak w przypadku naprawy takiej szyi z powodu nieprzyjemnego wypadku nie będzie tak wesoło. Sam korpus gitary może mieć również ogromny wpływ na ostateczne brzmienie. Korpus może być wykonany z litego kawałka drewna lub skonstruowany podobnie jak w gitarze akustycznej - z wydrążonym lub częściowo wydrążonym wnętrzem.

Gitary z masywnego drewna pojawiają się częściej. Instrumenty tego typu są niezawodne i odporne na sprzężenia. Ich brzmienie jest ostrzejsze i bardziej energiczne, ale rzeczywiste walory drewna nie ujawniają się w takim stopniu, jak w przypadku gitar semi-akustycznych.

Semi akustyczne gitary są instrumentami, które mogą mieć całkowicie wydrążony lub częściowo wydrążony korpus. Ze względu na swoją konstrukcję drewno ma duży wpływ na ogólny dźwięk. Z reguły jest to łagodniejszy i bardziej naturalny ton. Częściowo wydrążone gitary są również wyposażone w centralny blok drewna, co znacznie pomaga w kontrolowaniu sprzężenia zwrotnego, ponieważ są bardziej na nie narażone.


Struny

Wiesz już o gitarach wiele, ale nie wiesz czy struny naprawdę są tak ważne? Tak, są! Struny są w gitarze tym, czym jest dobra przerzutka w rowerze. Jeśli grasz lekko i nie musisz polegać na kilkunastosekundowym sustainie, możesz się zrelaksować z czystym sumieniem przy mniejszej grubości - na przykład 9 lub 10.


Czy istnieje instrument, który powszechnie uważa się za dobry wybór?

Tak. Większość gitarzystów na świecie przechodzi prędzej czy później przez okres Strat lub LP. Lub przez oba. Gitary tego typu uważane są za najwyższy klasyk, wypróbowany przez dziesięciolecia. Jeśli wybierzesz jeden z tych modeli, jest bardzo prawdopodobne, że będziesz zadowolony.

Jeśli żywotność strun lub twój komfort są dla ciebie ważne, powinieneś szukać strun ze specjalną powłoką, która chroni je przed korozją i zanieczyszczeniem. Takie zestawy są jednak mniej jasne w brzmieniu niż te niepowlekane.


Czy wystarczy mi sama gitara, czy potrzebuję czegoś jeszcze?

kombo.jpg

Jeśli chcesz brzmieć tak, jakbyś grał na metalowych strunach, to tak. Każda gitara elektryczna potrzebuje wzmacniacza lub kombinacji wzmacniacza i głośnika - zwanego kombo. Aby połączyć te dwa niezbędne narzędzia, potrzebujesz również kabla.

Zabawa zaczyna się naprawdę dopiero po podłączeniu efektów, dzięki czemu gitara elektryczna jest jednym z najbardziej wszechstronnych instrumentów. Wybierz odpowiednie kombo i odpowiednie efekty i w pełni wykorzystaj swoją gitarę elektryczną!

© 2004-2019 Muziker | How to Electric
Logo muziker
Nie przegap najlepszych promocji. Aktywuj powiadomienia.
Włączyć